26 Eylül 2022 , Pazartesi
Güncel

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?
Hollanda yıl boyunca binlerce hatta yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Hollanda’nın Avrupa ülkesi olması ve gelişmiş bir ülke olması nedeni ile pek kişi hem ziyaret etmek hem de yerleşmek amacıyla vize başvurusu yapmaktadır. Çünkü ülkemizden Hollanda’ya gidebilmek için vize şartı bulunmaktadır. Eğer siz de Hollanda’ya gitmek ve turistik bir gezi gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle Hollanda vize başvurusu yapmalısınız. Tabi bu başvuru için uygulamanız gereken adımlar ve dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Eğer Hollanda’da bir yakınınız ve akrabanız varsa vize başvurunuzun kabul edilme olasılığı çok daha yüksektir. Akrabanızın ve yakınınızın sizi Hollanda’ya davet etmek amacı ile bir davetiye göndermesi vize başvurusu sırasında işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak Hollanda’da bir yakınınız yoksa üzülmenize gerek yok. Sizlere anlatacağımız adımları izleyerek kolaylıkla Hollanda vizesi alabilir ve Hollanda tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Peki,
Hollanda vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

  • Hollanda vizesi almak ve Hollanda’ya gitmek için bir pasaport çıkartmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun seyahat bitiminden sonraki en az 90 gün daha geçerliliği olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzun güncel olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Pasaportunuzu çıkarttıktan sonra bir vize başvuru firmasından randevu almalısınız. Önce pasaportunuzu çıkartmanız gerekmektedir çünkü firmalar vize başvuru randevusu esnasında pasaport numarasını talep etmektedir.
  • Vize başvurusu için iki adet biometrik fotoğrafınızı yanınızda bulundurmalısınız. Ancak bu fotoğrafın pasaportunuzda kullanılmamış olması gerekmektedir.
  • Hollanda vize başvurusu için nüfus cüzdanı fotokopisi, Hollanda vize başvuru formu, nüfus kayıt örneği ve banka hesapları gibi belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.
  • Hollanda vize başvurusu yaparken öğrencilerin öğrenci belgelerini emeklilerinde emekli olduklarına dair bir belgeyi götürmeleri gerekmektedir.
  • Hollanda vize başvurusu yapmadan önce kalacağınız oteli ya da evi ayarlamalı ve uçak biletine rezervasyon yapmalısınız.
  • Evraklarınızın tam ve güncel olduğundan emin olduğunuz takdirde randevunuza gidebilir ve Hollanda vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Evraklarınızı tam ve güncel bir şekilde vize başvuru firmalarına teslim ettikten sonra evraklarınız Hollanda Konsolosluğu’na gönderilir ve incelemeye alınır. Bu aşama da pek çok kişinin aklına Hollanda vizesi kaç günde çıkar sorusu gelmektedir. Normal şartlarda Hollanda vizesi 7-15 gün içerisinde çıkmaktadır. Ancak konsolosun yoğunluğundan ya da herhangi bir aksaklıkta dolayı bu sonuç süresi uzayabilmektedir. Eğer çok acil bir sebepten dolayı Hollanda vize başvurusu yapıyorsanız evraklarınızı teslim ederken aceleniz olduğunu dile getirebilirsiniz. Böylelikle vize başvuru sonucunuz daha hızlı çıkabilir.

Hollanda vizesi başvurunuzun reddedilme ihtimali olduğunu aklınızdan çıkartmamanız gerekmektedir. Vize başvurunuzun reddedilme sebepleri değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak vize başvurunuzun reddedilmesinden sonra Hollanda vizesi için tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun kabul olabilmesi için diğer başvurunuzdaki reddedilme sebebinin değişkenlik göstermiş olması gerekmektedir. Örneğin banka hesap hareketlerinizden dolayı başvurunuz reddedildiyse bunu değiştirmelisiniz. Böylelikle yeni başvurunuzun kabul edilme ihtimali artacaktır.

Hollanda Vize Başvurusunda Banka Hesaplarına Ne Kadar Para Olması Gerekmektedir?
Hollanda, vize başvurusu yapan kişilerin maddi durumunu ve Hollanda’ya geldiği esnada geçimini sağlayacak bir miktar paranın olup olmadığını araştırır. Bu nedenle Hollanda vize başvurusu esnasında banka hesabınız bir miktar para olması gerekmektedir. Bu parayı mutlaka vize başvurunuzdan 3-4 ay öncesinde hesabınıza aktarmalısınız. Çünkü vize başvurunuzdan birkaç hafta önce banka hesabınıza aktarılan para çok dikkat çeker ve elçilik tarafından başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Hollanda Vize Ücreti 2019
Hollanda vize ücretleri her yıl değişkenlik gösterebilmektedir. Hollanda vize başvurusu esnasında 60 Euro vize harcı ödenmesi gerekmektedir. Ancak eğer bir firma aracılığı ile Hollanda vize başvurusu yapıyorsanız firmalar sizden hizmet bedeli talep edecektir. Bunun dışında eğer pasaportunuzun evine gelmesini isterseniz kargo ücreti ödemeniz gerekmektedir. Eğer bu bedeli ödemek istemezsiniz evraklarınızın gidip elden de teslim alabilirsiniz. Eğer firmalara herhangi bir hizmet bedel ödemek istemiyorsanız kendiniz direk konsolosluğu da başvuru yapabilirsiniz. Hollanda vizesi ücretleri ile ilgili detaylı bilgi için bu hizmeti veren firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Vizesi İle Schengen Ülkelerine Seyahat Etmek Mümkün Müdür?
Evet, Hollanda vizesi ile schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Ancak Türkiye’den Hollanda’ya Hollanda’dan da Türkiye’ye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir. Giriş çıkışınız Hollanda’dan olduğu takdirde vize geçerliliğiniz süresince diğer tüm schengen vizelerine seyahat edebilir ve gezebilirsiniz.

Di̇ğer i̇çeri̇kler

Neden Sevgililer Günü’nü kutluyoruz?

Neden Sevgililer Günü’nü kutluyoruz? Sevgililer Günü anlamı ve nerden geldiği hakkında bilmeniz gerekenler. 14 Şubat …

Yeni yılınız kutlu olsun!

2020 yılı çoğumuz için oldukça zor bir yıl oldu, korona virüs salgını sadece sağlığımızı mahvetmekle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.