26 Eylül 2022 , Pazartesi
Güncel

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa, yurtdışına tatile gitmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği ve turistik açıdan en çok gelişen Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Fransa’nın tarihi dokusu, gelişen alışveriş imkanları gibi etkenler dünya genelinden pek çok kişinin Fransa’ya seyahat etmesinin nedenlerindendir. Eğer sizde Avrupa’nın eşsiz şehirlerinden biri olan Fransa’yı ziyaret etmek ve tarihi dokuyu içinizde hissetmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar bulunmaktadır. Öncelikle ülkemizden Fransa’ya gitmek isteyen kişilerin bir pasaport ve vize çıkarttırmaları gerekmektedir. Ancak Fransa vizesi için başvuru yaparken gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Fransa vize başvurusu yapmak isteyen bir kişinin öncelikle kendisine bir pasaport çıkarttırması gerekmektedir. Pasaport olmadan vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca pasaportunuzun Türkiye’ye dönüş tarihinizi takip eden 3 aya kadar geçerli olması gerekmektedir.
  • Fransa vize başvurusu için 2 adet biometrik fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Bu fotoğrafların mutlaka güncel ve pasaportunuzdaki fotoğraftan farklı olması gerekmektedir.
  • Fransa vize başvurusu esnasında nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği gibi resmi evraklar ve Fransa vize başvuru formuna ihtiyacınız vardır.
  • Bu evrakların dışında çalışanlar için maaş bordrosu, emekliler için emekli olduklarını gösteren bir belge, öğrenciler içinse öğrenci belgesine ihtiyaç vardır.
  • Fransa’daki akraba ve tanıdığınızdan gelen davetiye.
Fransa Vize Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Herkes kendi adına başvuru yapabilmektedir. Vekalet gibi belgeler ile başkalarının adına Fransa vize başvurusu yapamazsınız. Bu nedenle firmalardan aldığınız randevu tarihini kendinize göre ayarlamalısınız.
  • Fransa vize başvurusu esnasında sorulacak mülakat sorularına soğuk kanlılık ile cevap vermelisiniz. Gelen sorular bazen yanıltıcı ve sizi ölçmek için sorulabilir. Örneğin, Fransa’yı severseniz orada yaşamayı ya da orada okumayı düşünür müsünüz tarzındaki bir soruya evet cevabını verirseniz muhtemelen vize başvurunuz reddedilecektir. Mülakat sırasında Türkiye’ye geri döneceğinizi garantilemeniz gerekmektedir.
  • Fransa vize başvurusu esnasında Fransız büyükelçiliğine Fransa’da geçiminizi yapabileceğiniz bir paranızın olduğuna ikna etmeli ve bu durumu kanıtlamalısınız.

Fransa’da tanıdığınız bir yakınınız ya da akrabanız bulunuyorsa Fransa elçiliğini size vize vermesi çok daha kolay olacaktır. Çünkü Fransa’ya gittiğinizde kalacak yeriniz ve gündelik ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınız net bir şekilde bellidir. Ancak Fransa’da herhangi bir yakınınız bulunmuyorsa endişelenmenize gerek yok. Gerekli Fransa vize başvuru adımlarını izleyerek kolaylıkla Fransa’ya vizeye alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz evraklarınızı topladıktan sonra bir Fransa vize şirketi ile iletişime geçmelisiniz. Şirketten sizin için en uygun tarihe bir randevu almalı ve Fransa vize başvurusu için bu şirkete gitmelisiniz. Şirkete gittiğinizde evraklarınızı teslim ederek vize başvuru işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Peki, evraklarınızı teslim ettikten sonra Fransa vize başvurusu kaç günde çıkar?

Fransa vize sonucu kaç günde çıkar sorusunun cevabı 7 ile 15 gün arasındadır. Fransa elçiliği başvurunuzu inceler ve bu belirlenen süre zarfı içerisinde Fransa vize başvurunuz sonuçlanmaktadır.


Fransa Vizesi Nerelerden Alınır?
Fransa vizesi için aracı şirketler ile iletişime geçebileceğiniz gibi doğrudan Fransa Büyükelçiliğine2de başvuru yapabilirsiniz. Aracı şirketler ile Fransa vize başvurusu yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bu şirketler vize sonucunuzun olumlu olması için size çeşitli yönlendirmeler de ve önerilerde bulunur. Bu nedenle bu şirketler ile Fransa vize başvuru yaparak olumlu sonuç alma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Ancak bu şirketlere ihtiyaç duymadan kendiniz de büyükelçiliğe vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fransa Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapılmalı
Vize başvurusu yaptığınız her ülkenin bu başvuruyu reddetme hakkı vardır. Eğer elçilik sizi güvenilir bulmaz, ülkenize döneceğinize inanmaz ya da herhangi bir şeyden dolayı şüphelenirse vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman vize başvurunuzu reddeden temsilciliğe yazılı bir şekilde müracaat etmelisiniz. Eğer bu müracaattan bir sonuç alamazsanız yargıya başvurabilirsiniz. Ancak yargı süreci oldukça sıkıntılıdır. Çünkü bu konuda yargı yolunun açık olduğu ülke sayısı çok azdır. Ayrıca çok uzun bir süreç olan yargı süreci için o ülkenin avukatları ile anlaşmanız gerekmektedir.


Fransa Vize Fiyatları 2019
Fransa vize harç ücreti her yıl değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca eğer vize hizmeti veren aracı bir firma ile vize başvurusu yapacaksanız firmanın hizmet bedeli ve kargo ücreti gibi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için bu firma ile iletişime geçmelisiniz.

Di̇ğer i̇çeri̇kler

Neden Sevgililer Günü’nü kutluyoruz?

Neden Sevgililer Günü’nü kutluyoruz? Sevgililer Günü anlamı ve nerden geldiği hakkında bilmeniz gerekenler. 14 Şubat …

Yeni yılınız kutlu olsun!

2020 yılı çoğumuz için oldukça zor bir yıl oldu, korona virüs salgını sadece sağlığımızı mahvetmekle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.